Sposoby na poprawę bezpieczeństwa jazdy latem

opony letnie

Bezpieczeństwo jazdy jest zawsze ważne, a sposób zarządzania nim będzie zależeć od warunków jazdy. Latem panują zazwyczaj lepsze warunki do bezpiecznej jazdy niż zimą. Latem głównym zmartwieniem jest zabezpieczenie się przed mokrymi drogami i ulewnym deszczem. Musisz upewnić się, że masz opony zoptymalizowane pod kątem warunków letnich i mają dobre właściwości na mokrej nawierzchni i są w stanie zapobiec występowaniu akwaplaningu. Hydroplaning to jedna z najstraszniejszych rzeczy i główna przyczyna wypadków w mokrych warunkach w okresie letnim.

Ponieważ akwaplanacja ma miejsce, gdy opony nie są w stanie usunąć wody z powierzchni drogi i powodują, że opona lub opony tracą kontakt z nawierzchnią drogi, potrzebujesz opon, które są dobre w zwiększaniu przepływu i wypierania wody. Jeśli opony stracą kontakt, stracisz również możliwość kontrolowania pojazdu. Wtedy robi się niebezpiecznie i prawdopodobnie zdarzają się wypadki. Woda musi być odprowadzona z całej powierzchni w szybki i skuteczny sposób. Wprowadzono wiele wynalazków ułatwiających zarówno prędkość, jak i zdolność gromadzenia większej ilości wody w bieżniku. Projekt bieżnika musi być zoptymalizowany, aby umożliwić naturalny przepływ, a najlepiej, aby bieżnik miał również polerowane rowki, co pozwala na szybszy i mniej turbulentny przepływ.

Oprócz możliwości zapobiegania akwaplaningowi, chcesz również, aby opony miały bardzo dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni, dzięki czemu możesz zatrzymać się w rozsądnej odległości, aby uniknąć przeszkód i tym samym zderzeń. Czasem można znaleźć informacje o przyczepności opon na mokrej nawierzchni, a także sprawdzić testy opon przeprowadzane przez magazyny motoryzacyjne, gdzie można sprawdzić, która opona samochodowa zatrzyma się na najkrótszej drodze na mokrej nawierzchni.

Nie tylko opony letnie muszą być w stanie zapobiegać akwaplaningowi, to samo dotyczy opon całorocznych, których będziesz używał latem. W przypadku opon całorocznych musisz się również martwić o inny rodzaj aquaplaningu w postaci błota pośniegowego, które może wystąpić, gdy śnieg topnieje lub masz deszcz, gdy na ziemi jest jeszcze śnieg. Tak samo jest z oponami zimowymi, które muszą być w stanie zapobiegać slushplaningowi.

Dla ogólnego bezpieczeństwa samochodu musisz również martwić się o wystarczającą ilość płynu do spryskiwaczy do wycieraczek przedniej szyby. Aby opony miały optymalną przyczepność, należy sprawdzić opony samochodowe pod kątem uszkodzeń i upewnić się, że ciśnienie w oponach jest na odpowiednim poziomie, a głębokość bieżnika jest większa niż 5/32 cala. Na ciśnienie w oponach ma wpływ temperatura, więc nie wierz, że będzie stałe tylko dlatego, że sprawdzałeś je kilka miesięcy temu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat opon letnich, które mają świetne właściwości na mokrej nawierzchni i zawierają wiele najnowszych wynalazków zapobiegających akwaplaningowi, odwiedź: https://www.nokiantyres.pl/