Wiedz, kiedy zmienić opony na nowe

opony

Od dnia, w którym założysz nowe opony w swoich pojazdach, ważne jest, aby śledzić głębokość bieżnika i jej zmniejszanie się z upływem czasu. Wskazane jest regularne mierzenie głębokości bieżnika opony. Początkowo nie będziesz tego sprawdzać tak często, może co sześć miesięcy, ale potem może co 3 miesiące, aż zaczniesz przewidywać, kiedy się zużyją. Ważne jest również śledzenie różnic między przednimi a tylnymi oponami. Jeśli zauważysz znaczną różnicę w zużyciu tylnych i przednich opon, powinieneś obrócić opony, zmieniając ich miejsce, aby tę różnicę zniwelować. Nazywa się to rotacją opon. Jeśli używasz dwóch kompletów opon w ciągu roku, używając opon letnich i opon zimowych, naturalne jest, że zmieniasz opony.

Jeśli używasz tej samej opony przez cały rok, będziesz musiał zarządzać rotacją, śledząc zużycie na głębokości bieżnika i zmieniać, gdy różnica wynosi między 5/64 cali. Jeśli posiadasz samochód elektryczny lub hybrydowy, zużycie opon będzie większe ze względu na wyższy moment obrotowy. Oznacza to, że rotacja co 6 miesięcy może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli dużo jeździsz. Dlatego jeszcze ważniejsze jest monitorowanie zużycia. Do tych pojazdów, które mają wyższą odporność na zużycie, należy stosować specjalne opony.

Na zużycie opon mogą wpływać inne czynniki; jednym z nich jest ciśnienie w oponach, gdzie opony o niskim ciśnieniu zwiększają opór toczenia. Prowadzi to do zwiększonego zużycia opon. Powoduje to również, że pojazd zużywa więcej paliwa podczas jazdy. Jest to ważne, aby sprawdzić, kiedy zatrzymujesz się na stacji benzynowej po paliwo. Tanie opony będą również szybciej się zużywały ze względu na ich nieodłączny większy opór toczenia. Oznacza to, że początkowo tanie opony szybciej się zużyją, a Twój pojazd będzie zużywał więcej paliwa. Więc to nie jest dobre równanie i będzie kosztować więcej pieniędzy w tym samym czasie, gdy jeździsz na mniej bezpiecznych oponach. Dlatego musisz mieć pewność, że inwestujesz w wysokiej jakości opony premium.

Głębokość bieżnika jest bardzo ważna, ponieważ zapewnia dobrą przyczepność podczas jazdy. Zapobieganie akwaplaningowi w dużej mierze zależy również od głębokości bieżnika, ponieważ woda będzie zarówno magazynowana, jak i transportowana przez rowki. Większość dzisiejszych opon będzie miała jakiś wskaźnik bezpieczeństwa jazdy, który pozwala łatwo zobaczyć pozostałą głębokość bieżnika na podstawie liczb, które pokażą, ile pozostało. Inne sposoby mierzenia głębokości rowków za pomocą monety, którą wkładasz do rowków, lub kupując odpowiedni miernik głębokości opon w sklepie z artykułami samochodowymi, kupując go online.

Aby uzyskać więcej informacji na temat rotacji opon, odwiedź: https://www.nokiantyres.pl/